W dniach 8 – 28 października 2016 roku odbędzie się w Katowicach festiwal artystyczny II Metavera Art Festival. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przekraczanie. Przenikanie.” Festiwal jest okazją do powstawania nowych zestawień i kontekstów artystycznych. Z założenia ma charakter interdyscyplinarny. Łączy w sobie m.in. sztuki wizualne i performatywne, fotografię, muzykę, teatr oraz literaturę. Koncepcja festiwalu jest inspirowana ideą artystyczną niedawno zmarłego śląskiego artysty, Piotra Szmitke, nazwaną metaweryzmem, która zakłada ingerencję sztuki w rzeczywistość i rozpycha jej granice.
PROGRAM
8.10. czwartek, godz. 19:00
Koncert “Rysunki muzyczne” z udziałem Olgi Szwajgier, zespołu 100nka i Bronisława Dużego to unikatowe spotkanie wybitnych artystów muzyków na skrzyżowaniu różnych dróg artystycznych. Koncert ilustrowany jest archiwalną rejestracją “rysowania na żywo” Piotra Szmitke, które stanowiło scenografię w czasie rzeczywistym do opery „Tosca” Giacomo Pucciniego, wystawionej w 2007 r. w reżyserii Carlosa Avileza w Portimao w Portugalii.
Olga Szwajgier – legenda polskiej wokalistyki, znana z akrobatycznych możliwości głosowych. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkaset prawykonań światowych i polskich. Śpiewa m.in. utwory Ivesa, Stockhausena, Risseta, Pendereckiego, Stachowskiego, Luciuka, Lutoslawskiego, Mozarta, Bacha. Jest pedagogiem PWST w Krakowie.
100nka – awangardowy zespół jazzowy, w skład którego wchodzą: Adam Stodolski (kontrabas), Tomek Leś (gitara) oraz Przemek Borowiecki (perkusja). Debiutancki album grupy „Zimna Płyta” został wydany w 2004 roku. Obecnie zespół promuje „Lose Weight”, swój czwarty album nagrany z nowojorskim trębaczem Herbem Robertsonem, który jest bliskim współpracownikiem m. in. Johna Zorna i Cecila Taylora.
Bronisław Duży – wybitny puzonista, aranżer, kompozytor, absolwent i wykładowca AM w Katowicach. Znany z unikalnej techniki gry na puzonie, wychodzącej daleko poza możliwości instrumentu. Współpracował m. in. z: Twinkle Brothers, Irek Dudek Blues Band, Young Power, Polish Brass Essemble, a także z Bogdanem Preczem i Jorgosem Skoliasem.
10.10. sobota, godz. 12:00-18:00
“Wolność wiodąca lud do supermarketów” to niedokończony obraz na płótnie Piotra Szmitke z 2011 roku, nawiązujący do słynnego dzieła Eugène Delacroix pt. ”Wolność wiodąca lud na barykady”. Performens malarski Ryszarda Grzyba, który odbędzie się w Galerii Katowickiej to dialog malarski z dziełem Szmitkego. Grzyb dokończy pracę Piotra Szmitke, reinterpretując ją, ale równocześnie próbując zacho-wać zamysł twórczy zmarłego artysty. Dzieło będzie powstawać na żywo, w handlową sobotę, w “galerii” handlowej, na oczach publiczności.
Ryszard Grzyb jest malarzem, poetą, performerem, projektantem graficznym. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Członek Gruppy (1982-1992). Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Od 2004 realizuje multimedialny projekt poetycki “Zdania napowietrzne”, do którego tworzy „absurdalne haiku”. Laureat Nagrody im. Jana Cybisa za 2010 rok.
13.10. wtorek, godz. 20:00
Wystawa “Miasto ogrodów” jest autorskim projektem kuratorskim Marleny Niestrój z pogranicza fotografii, happeningu i environment. Kuratorka i współautorka projektu podchodzi do tematu wystawy z osobistego i kobiecego punktu widzenia. Przestrzeń wystawiennicza stwarza nowy kontekst dla przedstawienia relacji tego, co intymne, z tym, co publiczne oraz przenikania natury, żywiołu i emocji z kulturą, harmonią i uporządkowaniem. Wernisaż odbędzie się 13.10. o godz. 20:00 w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Wystawa potrwa do 15.10.
“Słowo ‘Eden’ pochodzi od hebrajskiego ‘Gan ‘Ä’deni’ i oznacza przyjemność. Dzika, niedotknięta ręką ludzką przyroda była odczytywana jako chtoniczna cecha Ziemi-Matki, dającej życie każdej przyrodniczej formie. Ten chtoniczny pierwiastek Dawczyni Wszelkiego Życia odniesiony został także do żeńskiej mieszkanki Edenu – kobiety, która dzieliła z Ziemią ta-kie cechy jak: płodność, dzikość, nieokiełznanie, wyuzdana przyjemność.”
[Irma Kozina]
19.10. poniedziałek, godz. 19:00
“Świat – wydanie drugie” to recital Teatru Witkacego, swoisty hołd złożony poetce, Wisławie Szymborskiej, w oprawie muzycznej Jerzego Chruścińskiego oraz wykonaniu Katarzyny Pietrzyk, która przyznaje, iż uwiódł ją “dowcip Szymborskiej, jej skłonności do autoironii, mądrości oraz dar odkrywania nie-zwykłości w tym, co zwykłe.”
Teatr Witkacego prowadzi działalność w Zakopanem od 1985 roku. Założycielem i dyrektorem Teatru jest Andrzej Dziuk. Na mapie teatralnej kraju ma swoje odrębne miejsce, jest teatrem autorskim, poszukującym, „osobnym”. Jego spektakle odwołują się do patrona Teatru, odnoszą do wielkiej literatury lub nawiązują do formuły teatru misteryjnego.
“Katarzyna Pietrzyk w tym spektaklu nie ‘gra Szymborskiej’ (…). Jest postacią, przechodzącą przez życie jak każdy z nas, zwyczajny everyman, czy w tym przypadku – everywoman.” [Maciej Pinkwart]
21.10. środa, godz. 17:00-21:00
“Myśli ulotne” to instalacja audiowizualna polegająca na wnikaniu w przestrzeń miejską nieoczywistych dla niej dźwięków i sensów. Poezja oraz rozważania o naturze sztuki, przenikając się z dźwiękami miejskiego skweru, natury i otaczającego ich miasta, wprowadzają weń niespodziewany i przejmujący kontekst. Projekt “Myśli ulotne” to także artystyczna refleksja o przemijaniu: ludzi, myśli i emocji. Instalacja będzie eksponowana 21.10. od 17:00 do 21:00 na Placu Miarki w Katowicach.
Marlena Niestrój – autorka projektu, absolwentka UŚ na kierunku historia sztuki. Założycielka Fundacji Paryż. W latach 2005-2013 związana zawodowo i życiowo z Piotrem Szmitke. Realizuje liczne projekty artystyczne, wydawnicze i ekspozycyjne.
23.10. piątek, godz. 19:30
“Przejrzystość pustki” jest spektaklem autorskim katowickiego Teatru A Part w wykonaniu Moniki Wachowicz i reżyserii Marcina Hericha, inspirowanym twórczością prozatorską i filozofią egzystencji Michela Houellebecqa. Spektakl jest projektem z pograni-
cza teatru postdramatycznego, performensu i teatru tańca. Prezentacja będzie miała miejsce 23.10. o godz. 19:30 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Teatr A Part jest niezależnym teatrem fizycznym i wizualnym, założonym i kierowanym przez reżysera Marcina Hericha. Teatr A Part realizuje autorskie przedstawienia i widowiska, tworzone metodą narracji wizualnej. W obszarze sensów spektakle Teatru A Part sięgają w głąb ludzkich instynktów i tajemnic egzystencji, emocji i imponderabiliów.
26.10. poniedziałek, godz. 18:00
Tego dnia odbędzie się spotkanie autorskie z Henrykiem Wańkiem zatytułowane “Śląsk oniryczny”. Spotkanie będzie okazją do promocji jego najnowszej książki “Jak Johannes Kepler, jadąc do Żagania na Śląsku, zahaczył o księżyc”.
Henryk Waniek jest wybitnym malarzem, grafikiem, pisarzem, publicystą, znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Członek słynnej grupy Oneiron. Stypendysta Rządu Włoskiego (dwuletni pobyt we Florencji) oraz Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Jego twórczość pisarska jest odbiciem fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem.
28.10. środa, godz.16:00
Metavera Art Festival zakończy się odsłonięciem tablicy upamiętniającej Piotra Szmitke przy ul. Szafranka 11 w Katowicach, na fasadzie kamienicy, w której żył i tworzył przez większość swojego życia. Uroczystość zakończona zostanie w Muzeum Historii Katowic finisażem festiwalu.
Piotr Szmitke (1955-2013) – artysta interdyscyplinarny, twórca i teoretyk sztuk wizualnych, malarz, rzeźbiarz i rysownik, scenograf, kompozytor, dramatopisarz, reżyser, pedagog. Urodził się i tworzył w Katowicach. Studiował malarstwo w krakowskiej ASP. Przez 10 lat mieszkał i pracował we Francji. Twórca idei metawerystycznej. Zrealizował szereg słuchowisk, performensów, realizacji wideo i wystaw (m.in. w Berlinie, Katowicach, Koszycach, Krakowie, Paryżu, Strasbourgu, Warszawie i Wrocławiu). W 2011 r. odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej.
fot. Piotr Szmitke, „Rozdziobią nas wnuki, żony”, rysunek piórkiem na papierze, 2004 r.
SPONSORZY:
Projekt objęty mecenatem miasta Katowice.
Dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.
PARTNERZY:
PATRONI MEDIALNI:
8.10. g. 19:00
Olga Szwajgier oraz 100nka i Bronisław Duży, “Rysunki muzyczne”,
koncert
(Kinoteatr Rialto – wstęp wolny)
10.10. g. 12:00 -18:00
Ryszard Grzyb, “Wolność wiodąca lud do supermarketów”,
performens malarski
(Galeria Katowicka, Wyższy Poziom, 2 piętro – wstęp wolny)
13.10. g. 20:00
Marlena Niestrój, “Miasto ogrodów”,
wernisaż, wystawa potrwa do 15.10.
(Galeria Miasta Ogrodów, ul. św. Stanisława 4 – wstęp wolny, +18)
19.10. g. 19:00
Teatr Witkacego w Zakopanem, “Świat – wydanie drugie” wg W. Szymborskiej,
monodram/recital
(Kinoteatr Rialto – wstęp: 25 zł)
Bilety do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.
21.10. g. 17:00 – 21:00
Marlena Niestrój, “Myśli ulotne”,
instalacja audiowizualna
(Plac Miarki – wstęp wolny)
23.10. g. 19:30
Teatr A Part, “Przejrzystość pustki” wg M. Houellebecqa,
spektakl solowy
(Teatr Rozrywki w Chorzowie – wstęp: 25 zł)
Bilety do nabycia w kasie Teatru Rozrywki.
26.10. g. 18:00
Henryk Waniek, “Śląsk oniryczny”,
spotkanie autorskie
(Związek Górnośląski, ul. Stalmacha 17 – wstęp wolny)
28.10. g. 16:00
odsłonięcie tablicy upamiętniającej Piotra Szmitke
finisaż festiwalu
(ul. Szafranka 11 oraz Muzeum Historii Katowic – wstęp wolny)