Fundacja Paryż jest inicjatywą wynikającą z przekonania, że obcowanie ze sztuką wywołuje pozytywne zmiany w społeczeństwie.

Paryż to nie tylko miejsce, nazwa słynnej, jakże malowniczej stolicy Francuzów. To również, a może przede wszystkim, stan umysłu. Trust mózgów, jakże znamienna otwartość wobec nowych idei, odwaga w podejmowaniu wyzwań, a co najważniejsze świadomość znaczenia kultury i ważności sztuki w nowoczesnym społeczeństwie.

Nasza Fundacja powstała z zamysłem wspierania twórców, którzy nie poddając się powodzi komercji, tworzą własny język z pełną świadomością czasu i kontekstu otaczającej ich rzeczywistości.

Fundacja Paryż jest miejscem spotkań twórców i artystów różnych dziedzin sztuki, a także międzynarodową areną opinii i ich konfrontacji z widzem.

Misją Fundacji jest tworzenie odpowiednich warunków do powstawania niekomercyjnych dzieł sztuki interdyscyplinarnej oraz  budowanie społeczeństwa bardziej kreatywnego, świadomego i wrażliwego na jej odbiór.

Celem Fundacji jest inspirowanie, koordynowanie i finansowanie działań propagujących sztukę współczesną oraz wspieranie rozwoju i promocja uzdolnionych młodych artystów obok  wybitnych  twórców. Dajemy szansę odbiorcy widzieć, doświadczać, uczyć się odkrywania sztuki drogą edukacji, polegającej m.in. na poznawaniu prac artystów, reprezentujących różne opcje i metody twórcze.

Wizją jest stworzenie przestrzeni dialogu wielu pokoleń artystów, konfrontacja uczniów i mistrzów, promowanie najwyższej artystycznej jakości oraz przerzucanie pomostu między artystą i odbiorcą współczesnej sztuki. Jedną z podstawowych form działalności Fundacji jest kreowanie unikatowych wydarzeń artystycznych łączących różne dziedziny sztuki, trwale wpisujących ‘Paryż‘ na kulturalną mapę Polski.

Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.

Zarząd Fundacji

Marlena Niestrój – Prezes Zarządu

Monika Sandecka – Członek Zarządu

 

Rada Fundacji

Aneta Herrenschmidt-Moller

Katarzyna A. Ruszkiewicz

Adriana Zimnowoda

NASZ ZARZĄD:

___

Prezeska Zarządu Fundacji Paryż

Prezeska Zarządu Fundacji Paryż

Marlena Niestrój

Jest aktorką teatru fizycznego, tancerką, historyczką sztuki, joginką i hipnoterapeutką. Jest także założycielką Fundacji Paryż i od 2008 roku w jej ramach zrealizowała szereg projektów o charakterze interdyscyplinarnym, łącznie z 6 odsłonami autorskiego festiwalu Metavera Art Festival. Była związana z Teatrem A Part. Studiowała w Polsce i Francji. Obecnie mieszka w Żarkach, gdzie realizuje główny cel statutowy Fundacji, czyli tworzenie ośrodka sztuki interdyscyplinarnej pod nazwą Dworek Tiferet.

___

Członkini Zarządu Fundacji Paryż

Członkini Zarządu Fundacji Paryż

Monika Sandecka

Z wykształcenia jest polonistką. Od prawie ośmiu lat regularnie gra koncerty relaksacyjne i zajmuje się terapią dźwiękiem. Ukończyła szkolenie I i II stopnia masażu dźwiękiem wg metody Petera Hessa, a także ,,Masaż dźwiękiem w leczeniu i rehabilitacji” III i IV poziom w VIRIAMA Centrum Rozwoju i Terapii , a także ,,Wykorzystanie gongu w relaksacji i terapii” I i II poziom (prowadzone przez dr n. med. Małgorzatę Kronenberger, Viriama). Miłośniczka dobrej literatury, tańca, śpiewu i innych form twórczej ekspresji.

NASZA RADA:

___

Członek Rady Fundacji Paryż

Członkini Rady Fundacji Paryż

Aneta Herrenschmidt-Moller

(MA, MSc) Specjalizuje się w neurobiologii, psychologii, neurofizjologii i psychoneuroimmunologii, łącząc naukę z praktyką, by wspierać zdrowie i dobrostan. Zajmuje się badaniem i zarządzaniem stresem, poprawą zdolności poznawczych oraz wzmacnianiem odporności psychofizycznej. W pracy integruje wiedzę o mózgu, umyśle i ciele, oferując skuteczne strategie wspierające równowagę emocjonalną i pełnię zdrowia. Jest także zwolenniczką i praktykantką sztuki oraz filozofii, które postrzega jako kluczowe elementy holistycznego rozwoju i harmonii człowieka. Mieszka we Francji w okolicach Tuluzy.

___

Katarzyna Ruszkiewicz

Członkini Rady Fundacji Paryż

Katarzyna A. Ruszkiewicz

Pomaga ludziom gotowym na zmiany w odkrywaniu ich wewnętrznej mocy i bogactwa, możliwie najkrótszą drogą, z łagodnością i akceptacją. Wspiera w znalezieniu uzdrawiających informacji, które przybliżają ich do pełni i dobrostanu. W swojej pracy stosuje podejście holistyczne, transpersonalne.

Z wykształcenia romanistka, kiedyś nauczyciel i tłumacz języka francuskiego, od wielu już lat czyta i tłumaczy język energii, język ciała i emocji, pole informacyjne. Uczy jak żyć świadomie, bliżej samego siebie i innych. Uznaje, że to jak chcesz doświadczać swojego życia jest Twoim wyborem oraz, że każdy z nas ma ogromną moc i wpływ na jakość swojego zdrowia i życia.

Przewodniczka w podróżach wewnętrznych. Inspiratorka zmian. Mentorka. Propagatorka i pasjonatka doświadczania dobrostanu. Prywatnie: kobieta spełniona, od ponad 30 lat żona Roberta, mama 3 dorosłych dzieci. Razem z mężem realizuje projekt „Niebomamtu”nad Oceanem w Portugalii [www.niebomamtu.pl].

___

Adriana Zimnowoda

Członkini Rady Fundacji Paryż

Adriana Zofia Zimnowoda

Historyczka sztuki i doktorka filozofii. Kuratorka sztuki współczesnej. Autorka tekstów o sztuce oraz esejów filozoficzno-krytycznych. Autorka sześciu edycji interdyscyplinarnego panelu dyskusyjnego Strefa teorii: sztuka, filozofia, literatura oraz spotkań autorskich w dziedzinie sztuki, literatury, filmu oraz szeroko rozumianej kultury (realizacja Galeria Extravagance).

W obszarze jej dotychczasowych zainteresowań naukowych znalazła się  filozofia egzystencji oraz analizowana pod jej kątem twórczość wybitnego polskiego eseisty  Jerzego Stempowskiego. Na kanwie doktoratu przygotowuje publikację monograficzną (Wyd. Nieoczywiste, Warszawa).

Aktualne jej zainteresowania artystyczno-naukowe dotyczą sztuki zaangażowanej, inicjującej dyskurs wokół problemów społeczno- polityczno- kulturowych, takich jak: prawa człowieka, równość, sprawiedliwość, globalizacja, wojny, dyskryminacja,  migracja i uchodźctwo, krytyka oficjalnych narracji historycznych oraz stereo-typizacja kultur postkolonialnych. W tym obszarze badawczym znajduje się również aktywistyczna działalność twórców z krajów Bliskiego Wschodu.

Od roku 2024 prezeska Sophia Foundation: Art & Critical Thought [www.sophiafoundation.org.pl].