Fundacja Paryż jest inicjatywą wynikającą z przekonania, że obcowanie ze sztuką wywołuje pozytywne zmiany w społeczeństwie.
Paryż to nie tylko miejsce, nazwa słynnej, jakże malowniczej stolicy Francuzów. To również, a może przede wszystkim, stan umysłu. Trust mózgów, jakże znamienna otwartość wobec nowych idei, odwaga w podejmowaniu wyzwań, a co najważniejsze świadomość znaczenia kultury i ważności sztuki w nowoczesnym społeczeństwie.
Nasza Fundacja powstała z zamysłem wspierania twórców, którzy nie poddając się powodzi komercji, tworzą własny język z pełną świadomością czasu i kontekstu otaczającej ich rzeczywistości.
Fundacja Paryż jest miejscem spotkań twórców i artystów różnych dziedzin sztuki, a także międzynarodową areną opinii i ich konfrontacji z widzem.
Misją Fundacji jest tworzenie odpowiednich warunków do powstawania niekomercyjnych dzieł sztuki interdyscyplinarnej oraz budowanie społeczeństwa bardziej kreatywnego, świadomego i wrażliwego na jej odbiór.
Celem Fundacji jest inspirowanie, koordynowanie i finansowanie działań propagujących sztukę współczesną oraz wspieranie rozwoju i promocja uzdolnionych młodych artystów obok wybitnych twórców. Dajemy szansę odbiorcy widzieć, doświadczać, uczyć się odkrywania sztuki drogą edukacji, polegającej m.in. na poznawaniu prac artystów, reprezentujących różne opcje i metody twórcze.
Wizją jest stworzenie przestrzeni dialogu wielu pokoleń artystów, konfrontacja uczniów i mistrzów, promowanie najwyższej artystycznej jakości oraz przerzucanie pomostu między artystą i odbiorcą współczesnej sztuki. Jedną z podstawowych form działalności Fundacji jest kreowanie unikatowych wydarzeń artystycznych łączących różne dziedziny sztuki, trwale wpisujących ‘Paryż‘ na kulturalną mapę Polski.
Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.
Do pobrania:
Zarząd Fundacji
Marlena Niestrój – Prezes Zarządu
Monika Sandecka – Członek Zarządu
Rada Fundacji
Aneta Herrenschmidt-Moller
Katarzyna A. Ruszkiewicz
Adriana Zimnowoda
NASZ ZARZĄD:
___

Prezeska Zarządu Fundacji Paryż
Marlena Niestrój
Jest aktorką teatru fizycznego, tancerką, historyczką sztuki, joginką i hipnoterapeutką. Jest także założycielką Fundacji Paryż i od 2008 roku w jej ramach zrealizowała szereg projektów o charakterze interdyscyplinarnym, łącznie z 6 odsłonami autorskiego festiwalu Metavera Art Festival. Była związana z Teatrem A Part. Studiowała w Polsce i Francji. Obecnie mieszka w Żarkach, gdzie realizuje główny cel statutowy Fundacji, czyli tworzenie ośrodka sztuki interdyscyplinarnej pod nazwą Dworek Tiferet.
___

Członkini Zarządu Fundacji Paryż
Monika Sandecka
Z wykształcenia jest polonistką. Od prawie ośmiu lat regularnie gra koncerty relaksacyjne i zajmuje się terapią dźwiękiem. Ukończyła szkolenie I i II stopnia masażu dźwiękiem wg metody Petera Hessa, a także ,,Masaż dźwiękiem w leczeniu i rehabilitacji” III i IV poziom w VIRIAMA Centrum Rozwoju i Terapii , a także ,,Wykorzystanie gongu w relaksacji i terapii” I i II poziom (prowadzone przez dr n. med. Małgorzatę Kronenberger, Viriama). Miłośniczka dobrej literatury, tańca, śpiewu i innych form twórczej ekspresji.
NASZA RADA:
___

Członkini Rady Fundacji Paryż
Aneta Herrenschmidt-Moller
(MA, MSc) Specjalizuje się w neurobiologii, psychologii, neurofizjologii i psychoneuroimmunologii, łącząc naukę z praktyką, by wspierać zdrowie i dobrostan. Zajmuje się badaniem i zarządzaniem stresem, poprawą zdolności poznawczych oraz wzmacnianiem odporności psychofizycznej. W pracy integruje wiedzę o mózgu, umyśle i ciele, oferując skuteczne strategie wspierające równowagę emocjonalną i pełnię zdrowia. Jest także zwolenniczką i praktykantką sztuki oraz filozofii, które postrzega jako kluczowe elementy holistycznego rozwoju i harmonii człowieka. Mieszka we Francji w okolicach Tuluzy.
___

Członkini Rady Fundacji Paryż
Katarzyna A. Ruszkiewicz
Pomaga ludziom gotowym na zmiany w odkrywaniu ich wewnętrznej mocy i bogactwa, możliwie najkrótszą drogą, z łagodnością i akceptacją. Wspiera w znalezieniu uzdrawiających informacji, które przybliżają ich do pełni i dobrostanu. W swojej pracy stosuje podejście holistyczne, transpersonalne.
Z wykształcenia romanistka, kiedyś nauczyciel i tłumacz języka francuskiego, od wielu już lat czyta i tłumaczy język energii, język ciała i emocji, pole informacyjne. Uczy jak żyć świadomie, bliżej samego siebie i innych. Uznaje, że to jak chcesz doświadczać swojego życia jest Twoim wyborem oraz, że każdy z nas ma ogromną moc i wpływ na jakość swojego zdrowia i życia.
Przewodniczka w podróżach wewnętrznych. Inspiratorka zmian. Mentorka. Propagatorka i pasjonatka doświadczania dobrostanu. Prywatnie: kobieta spełniona, od ponad 30 lat żona Roberta, mama 3 dorosłych dzieci. Razem z mężem realizuje projekt „Niebomamtu”nad Oceanem w Portugalii [www.niebomamtu.pl].
___

Członkini Rady Fundacji Paryż
Adriana Zofia Zimnowoda
Historyczka sztuki i doktorka filozofii. Kuratorka sztuki współczesnej. Autorka tekstów o sztuce oraz esejów filozoficzno-krytycznych. Autorka sześciu edycji interdyscyplinarnego panelu dyskusyjnego Strefa teorii: sztuka, filozofia, literatura oraz spotkań autorskich w dziedzinie sztuki, literatury, filmu oraz szeroko rozumianej kultury (realizacja Galeria Extravagance).
W obszarze jej dotychczasowych zainteresowań naukowych znalazła się filozofia egzystencji oraz analizowana pod jej kątem twórczość wybitnego polskiego eseisty – Jerzego Stempowskiego. Na kanwie doktoratu przygotowuje publikację monograficzną (Wyd. Nieoczywiste, Warszawa).
Aktualne jej zainteresowania artystyczno-naukowe dotyczą sztuki zaangażowanej, inicjującej dyskurs wokół problemów społeczno- polityczno- kulturowych, takich jak: prawa człowieka, równość, sprawiedliwość, globalizacja, wojny, dyskryminacja, migracja i uchodźctwo, krytyka oficjalnych narracji historycznych oraz stereo-typizacja kultur postkolonialnych. W tym obszarze badawczym znajduje się również aktywistyczna działalność twórców z krajów Bliskiego Wschodu.
Od roku 2024 prezeska Sophia Foundation: Art & Critical Thought [www.sophiafoundation.org.pl].